0(212) 234 35 63 Bize Ulaşın :
Yrd. Doç. Dr. Ali Nihat Ofluoğlu


1-4 Diyoptri miyopisi olup korneası LASİK olmaya elverişli olmayan keratokonus hastalarında kullanılır.Bunlar şeffaf, kornea dokusu içine yerleştirilen, yarımay şeklinde 2 halkadan oluşur. Bu halkalar için kullanılacak tünel bıçakla mekanik olarak ya da intralase ile oluşturulabilinir. İNTACS kornea içine yerleştirildiğinde, keratokonus hastalığının yol açtığı sivriliği korneayı gererek azaltır. Son yıllarda İNTACS,keratokonusun ileri evrelerinde tek tedavi yöntemi olan göz nakline bir alternatif olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi ile keratokonus hastalarında, gözlüksüz ve lenssiz görme miktarı artacaktır.

Kornea halkalarının üç farklı çeşidi (Intacs, Ferrara ring, Keraring) olmakla beraber klinikte en sık kullanılan İNTACS göz içi halkalarıdır.Bu yöntemde saydam tabakanın normal anatomik pozisyonuna döndürülmesi esas amaçtır. Yani LASİK' teki gibi görme kusurunu tamamen gidermeye çalışmak değil, azaltmaktır.

Bu halkalar dışardan bakıldığında fark edilmez ve en önemlisi kontakt lens gibi hissedilmez. İstenildiği zaman kolayca çıkarılabilen halkalar, görme merkezine yerleştirilmediğinden görmeyi etkileyecek herhangi bir kalıcı iz bırakmaz. Bu ameliyat katarakt ameliyatı gibi herhangi başka bir ameliyatı olmak için engel teşkil etmez.

Değişik kalınlıkta tipleri olan halkalar, keratokonus hastalığının derecesine göre tercih edilerek yerleştirilir.INTACS ameliyatında halkaların yerleştirileceği tünel 2 yolla açılabilir.

Mekanik yöntemde; Silindir şeklinde birbirine paralel iki bıçağın bulunduğu özel bir alet, kornea üzerine yerleştirilip düzeneğin hareket ettirilmesi ile kanallar açılır.

İntralase ile olan yöntemde ise; bilgisayarkontrolündeki lazer atışlarıyla tünel oluşturulduğundan daha kontrollü ve istenen derinlik ve çapta kanallar daha kısa sürede elde edilir. Bu başarı oranını arttıran bir faktördür. Komplikasyon riski daha azdır Keratokonus hastalarının %20'si kornea nakline gitmektedir. Kornea nakli ameliyatı geç dönemde başvuran bu hasta grubunda kaçınılmaz bir sondur. İNTACS uygulaması, keratoplasti ile karşılaştırıldığında, oldukça güvenli ve risksiz bir yöntemdir. İNTACS keratokonuslu hastalarda kornea nakli ihtiyacını ortadan kaldırmakta veya en azından geciktirmektedir.

Ziyaretçi Sayısı
Toplam Ziyaretçi
Şu anda sitede aktif ziyaretçi vardır.
© Copyright 2018 Yrd. Doç. Dr. Ali Nihat Ofluoğlu - Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı çık