KATARAKT CERRAHİSİ  VE AKILLI MERCEKLER

Katarakt,  genellikle yaşa bağlı olarak göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu gelişir. Katarakt ayrıca yeni doğan bebeklerde, travma ya bağlı ya da  uzun süreli Kortizon içeren ilaçların  kullanımına bağlı gelişebilir. Kataraktın belirtileri ise görmede yavaş  yavaş  azalma , çift görme, ışığa hassasiyet, ışıklarda dağılma  olur . Ayrıca  renkleri  soluk görürler ve gözlük numaraları sık değişir. Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt ameliyatının başarısını Hekimin  tecrübesi , ameliyathanenin sterilizasyonu ve kullanılan merceğin kalitesi etkiler. Enfeksiyon ihtimali nedeniyle   iki göze aynı anda katarakt ameliyatı  yapılmamalı. İki göz arasında en az 5-6 gün olması önerilir.   Katarakt cerrahisinde en sık kullanılan yöntem FAKO yöntemidir.  Fako yönteminde göz içine 2.2 mm lik kesiden  girilir. Katarakt gelişmiş göz içi merceği  ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanarak emilir. Yapay, katlanabilir bir lens göz içine yerleştirilir. Kesi küçük olduğunda dikiş atılmamaktadır. Hasta  aynı gün taburcu olur. Son 2-3 yıldır FAKO yöntemine yardımcı olarak Femto second Lazer yöntemi uygulanmakta. Bu Yöntemin Fako yöntemine katkısı ise Kornea kesisini bıçak yerine Lazer ile yapabiliyor olması. Ayrıca Kapsülorexis dediğimiz Lensin ön yüzünde ki kapsülün penset ile yuvarlak bir şekilde açılması penset kullanmadan Lazer ile yapılabiliyor.  En büyük katkısı ise katarakt gelişen mercek  lazer ile daha kısa sürede  parçalanır   ve Fako cihazı kullanılarak daha hızlı ve az enerji  harcayarak  emilir. Böylece korneada ödem olma riski azalmış olur.

Eskiden katarakt ameliyatından sonra göz içine yerleştirilen mercekler sadece uzak görüşü düzeltebiliyordu ve yakın için gözlük kullanılıyordu. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde multifokal mercekler(akıllı mercekler) kullanılmaya başlandı ve artık uzak ve yakın görüş için gözlük kullanmak  gerekmemektedir. Multifokal (Akıllı) mercekler, gözdeki kırma kusurlarının giderilmesi amacıyla,  gözde katarakt olmadanda  55 – 60 yaşlarında uygulanabilir. Akıllı mercekler her hastaya uygulanmaz örneğin şeker hastaları ve retinasında bozukluk olanlar.

Daha önce katarakt ameliyatı olupta göz içine sadece uzağı görmeyi sağlayan lens yerleştirilen hastalarımıza müjde.

Yeni geliştirilmis çok ince bir mercek ile uzağı ve yakını görebilecekler.Bu merceği daha önce yerleştirilen merceğin üstüne yerleştiriyoruz.Bu ameliyat süresi yaklaşık 5 dakika kadardır.

PRESBİYOP – YAKIN GÖRME BOZUKLUĞU AMELİYATLA DÜZELİRMİ
 Presbiyopi – Yakın görme bozukluğu  için  bir çok ameliyat önerilmektedir. Hangi ameliyatın yapılacağına ancak bu konuda tecrübeli ve bizzat ameliyatları yapan doktorların görüşleri alınarak karar verilebilir.

Monovizyon ameliyatı: bilindiği bir gözü miyop olanlar yakın gözlüğü kullanmadan hayatlarını sürdürebilirler. Lasik ameliyatıyla Presbiyopi – Yakın börme bozukluğu olanların bir gözleri hafif miyop duruma getirildiğinde yakın gözlüğü ihtiyacı asgariye indirilebilir.

Multifokal göz içi mercek: Özellikle yüksek hipermetrop olanlar multifokal (Akıllı)  merceklerden çok fayda görürler. Multifokal  mercekler ile uzak, orta ve yakın mesafede gözlük ihtiyacı olmadan görebilirsiniz.

Başka yöntemlerde var ancak çok etkili değiller ve önermiyorum.

Bu yöntemler:

CK: Radyofrekans dalgalarıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Bu yöntem şimdilik tavsiye edilmemektedir.

PresbylasikLASIK ameliyatıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir teknik olduğundan herkes için uygun değildir.

Intracor: Femtosecond laser Technolas Femtech ile kornea tabakaları arasında uygulama yapılır. Sınırlı uygulamaları vardır, herkes için uygun değildir, tercih edilmez.

PresbyLens: Kornea tabakaları arasına lazerle açıklık yapılır ve çok ince bir halka yerleştirilir. Klinik çalışmaları yapılmaktadır. Henüz onay almamış bir tedavidir.